Vyhledávání

Как выбрать внешний диск. Внешний жесткий диск как выбрать самый подходящий. Какой внешний диск выбрать. Какой принтер выбрать. Какой выбрать лазерный принтер сегодня. Какой цветной принтер выбрать. Готовые программы на java. Изучаем java с нуля быстро. Как начать программировать на java. Бесплатные игры для планшетов android. Качественный samsung android планшет. Планшет android цена. Отдых в турции отели. Самый лучший отдых в турции. Отдых в турции отели цены. Wow дк гайд. Лучший wow фрост дк гайд. Wow дк танк гайд. Рабочие программы на языке python. Изучаем python с нуля. Язык python для начинающих. Бесплатые плагины для Joomla. Скачать joomla плагины бесплатно. Где скачать самые последние плагины на joomla.

Kdo je on-line

We have guests online

Popis rodu - Tučnice

Trocha historie
Tučnice byla objevena již v roce 1873. Rodové jméno Pinguicula (pravděpodobně odvozeno od názvu pinguin - tučňák) ji přidělil Carl Linné.
Popis druhu a prostředí

Charakteristickým znakem všech tučnic jsou masožravé, lepkavé listy různých tvarů, barev a velikostí, které skládají většinou přízemní růžice. Na povrchu listů je velké množství velmi malých, téměř mikroskopických žlázek, které produkují sliz. Ten se na světle třpytí a vytváří tak dojem oroseného listu, který přitahuje drobný hmyz. Trávení polapené kořisti je pomalé a trvá několik hodin nebo dní. Listy tučnic mohou mít kromě funkce lapacího a současně asimilačního orgánu ještě jiný význam. U mnoha druhů slouží k příjmu nebo jako zásobárna vody. Rostliny některých druhů přitlačují spodní listy růžic k mokré půdě a celou plochou doléhajíce na povrch pak přijímají minerální živiny a vodu. Listy tučnic plní funkci kořenu pouze částečně. V případě tučnic mají ovšem kořeny spíše funkci upevňovací než vyživovací a kořenový systém je většinou málo vyvinutý, kořeny jsou krátké a nevětvené.

Tučnice se dělí na několik skupin:

1. Tučnice s přezimovacími pupeny
2. Tučnice Latinské Ameriky s dvojtvarými a jednotvarými růžicemi
3. Tučnice s jednotvarými růžicemi
4. Tučnice, které nejsou dosud zařazeny

Květy vyrůstají na květních stvolech a jsou jednotlivé. Tučnice rostou v různých nadmořských výškách a zeměpisných šířkách. Listové růžice tučnic mají u největších druhů asi 30 cm v průměru. Největším druhem s růžicemi v průměru přesahující 50 cm je evropská P. vallisneriifolia. nejmenší druhy mají listovou růžici velkou přibližně asi jen 2 cm např. P. ramosa.