Masožravé rostliny aneb info o pěstování - Popis rodu

Vyhledávání

Как правильно класть плитку. Как класть плитку на стену быстро. Класть плитку своими руками. Как выбрать ламинат для квартиры. Какой лучше выбрать ламинат сегодня. Какого цвета выбрать ламинат. Как правильно клеить обои. Как клеить обои на потолок вертикально. Как правильно клеить углы обоями. Интересные самоделки своими руками. Качественные самоделки своими руками фото. Самоделки для дома своими руками. Как сделать потолок в доме. Чем лучше утеплить потолок дома на сегодняшний день. Утепление потолка дома своими руками. Бизнес идеи с минимальными вложениями. Успешные идеи малого бизнеса с нуля. Прибыльные бизнес идеи. Как сделать мебель своими руками. Сделать деревянная мебель своими руками. Сделать мебель своими руками видео. Опалубка для фундамента. Как сделать опалубку для фундамента быстро. Опалубка для фундамента купить.

Kdo je on-line

We have guests online

Popis rodu - Mucholapka

Trocha historie

Mucholapka byla objevena v roce 1736 Arthurem Dobbsem, který ji připodobnil k železným pastím, používaným k lovu lišek. Proto je také velmi zajímavá a populární. Později byly dovezeny do Anglie první živé rostliny. Botanicky byla popsána Johnem Ellisem v roce 1970.

Popis druhu a prostředí
Mucholapka má nevelký kořenový systém, který je složen z cibulky a několika slabých kořínků. Ty jsou na přírodním stanovišti i v kultuře uloženy buď v čisté rašelině, nebo v rašelině smíchané s křemičitým pískem v poměru 2:1. Samotné listy i spolu s pastmi vyrůstají ze středu cibulky a vytváří se v přízemní růžici o velikosti 7 -14cm. Dosahují různých délek a dělí se na dva typy olistění: letní a zimní. V létě kdy je dostatek světla i kořisti, tvoří mucholapka dlouhé úzké listy, které slouží hlavně jako kostra k nesení vlastní pasti. Na konci těchto listů, vytváří mucholapka krásné, až 4 cm dlouhé pasti, které pokud jsou dobře osluněny, zabarví se do červena.
V zimě, kdy je nedostatek světla a jsou horší růstové podmínky, mění mucholapka svůj habitus z letního na zimní. Tvoří kratší, ale zato široké listy, se skoro nefunkčními, někdy i zcela zakrnělými pastmi. Samotná past je složena ze 2 čepelí s citlivými chlupy, z níž je každá zakončena dlouhými "ostny", které brání chycené kořisti v úniku z ještě nezcela uzavřené pasti. Na každé čepeli jsou jasně viditelné 3 chlupy, které reagují na jakýkoliv pohyb – to způsobí rychlé zavření pasti. Past se sklapne za neuvěřitelných 0,5 – 2 sekundy (vše záleží na teplotě a stáří pasti). Avšak aby pasti nebyly uzavírány a tudíž i opotřebovávány zbytečně, např. při dešti, vymyslela si příroda jednoduchý mechanizmus jak tomu zabránit. Každý citlivý chlup na čepeli musí být podrážděn několikrát, rychle za sebou, aby se past sklapla. Když je kořist chycena, past se již pomalu, ale neprodyšně uzavře a hmyz je tráven 7 - 10 dní. Pokud se past zavře naprázdno, trvá jí asi 2 – 3 dny, než se opět celá rozevře. Po 3 – 6 sklapnutích se past unaví natolik, že zcela zčerná a odumře společně i s listem. Z hmyzu mucholapka tráví pouze potřebné živiny, chitinová schránka kořisti zůstává neporušena. Samozřejmě trávený hmyz nijak nezapáchá.
Mucholapka většinou z jara vyhání několik desítek cm (okolo 20 cm) dlouhý šlahoun, na kterém je několik, asi 1,5 cm velkých bílých květů. Ty jsou cizosprašné a po jejich opylení dozrávají v tobolkách malá, oválná semínka černé barvy.
 
Mucholapka podivná je menší přízemní rostlina, vyskytující se na území USA – v Jižní Karolíně. Je jediným zástupcem svého druhu. Mucholapky rostou obecně bud´ v čisté rašelině nebo v rašelině smíchané s křemičitým pískem až štěrkem a vyskytují se v travnatých a ostřicových společenstvech. Mucholapka může být i několik dní zcela zaplavena vodou.